+386 7 49 93 675+386 7 49 93 676 +386 51 30 83 33 info@zobozdravnik-brezice.si

Kaj je laser?
Beseda LASER je kratica, ki pomeni: "Light Amplification of Stimulated Emission of Radiation" in predstavlja usmerjeno svetlobo točno določene valovne dolžine; pri našem je to 2780nm za iPlus in 940nm za iLase.

Kako deluje laser?
Laserski žarki se najbolje absorbirajo v vodi, zato lahko z laserjem obdelujemo material, ki vsebuje tudi vodo. Voda je sestavni del sklenine, zobovine, dlesni, kosti in večine belih kompozitnih materialov. Ko voda prejme energijo fotona, “želi” izhlapeti. Vendar voda v teh snoveh ni prosta, ampak je v obliki vezane vode in tako ujeta v material. Zato pride do mnogo manjših eksplozij, ki odnašajo material v zelo tankih plasteh.

Kdaj vse lahko laser uporabimo v naši ordinaciji?
Laser lahko uporabimo pri različnih posegih, kot so:
- alternativa klasičnemu vrtanju s svedrom (tukaj "vrtamo" s svetlobo),
- podporno zdravljenje obzobnih tkiv pri parodontalni bolezni - odstranjevanje trdih oblog pod dlesnijo, čiščenje parodontalnih žepkov, biostimulacija,
- zdravljenje preobčutljivih zobnih vratov,
- endodontsko zdravljenje zobnih korenin,
- zdravljenje težav čeljustnega sklepa,
- manjši kirurški posegi,
- in močno skrajšanje poteka bolezni, kot so afte v ustih in herpes v fazi mehurčkov.
Kakšne so prednosti našega laserja:
- Zelo malo boli, nekatere paciente celo nič. Naši pacienti opisujejo morebitno bolečino s stopnjo do 1 na lestvici bolečine od 1 do 10, pri čemer je 10 bolečina, ki so jo izkusili pri vrtanju s klasičnim svedrom.
- Laser je primeren za vse starostne skupine, še posebej otroke, saj jim tako prihranimo neprijetno izkušnjo obiska pri zobozdravniku in jim vlijemo voljo za nadaljne obiske.
- Trdotkivni laser prodira v tkiva v zelo tankih plasteh, torej le toliko, kolikor je potrebno in ne odnaša večje količine snovi.
- V večini primerov se izognemo nadležnim injekcijam in anesteziji ter otrdelim ustnicam še dolgo po posegu.
- Laser sterilizira področje, kjer deluje, torej uniči vse mikroorganizme.
- Pri "vrtanju" se z lasersko konico ne dotaknemo zoba in s tem onemogočimo prenos morebitne okužbe.
Kakšne so pomankljivosti?
- Ker je amalgam mešanica kovin, deluje kot ogledalo in odbija lasersko svetlobo. Vsebuje tudi zelo malo vode, zato amalgam žal ni primeren za uporabo laserja.
- Laser ni neslišen. Naša mala pacienta sta zvok, ki ga oddaja laser, primerjala s streljanjem z brzostrelko in z delovanjem šivalnega stroja. Vendar smo tudi za malce nadležen zvok poiskali primerno rešitev.